DevelopmentEducation

EDUCATION FOR POVERTY ERADICATION

Africa; that is the home of over fifty states is looked at by some development literature as equivalent to poverty. This is a debatable argument, but one thing is clear that in life there is no permanent situation. Thus, even if it is true that Africa is equated to poverty then that will one time end. However, poverty can not end in Africa without taking proper measures. One of such measures is education; education for poverty eradication.

Education is the key to the development; it is a pillar that can take people out of poverty to becoming whatever they want in life. This is a fact known by many of us both in the urban as well as in the rural areas. Despite this fact the rural areas tends to lag behind the urban areas because of a number of reasons.
The rural areas lack some necessary basic pillars to development some of these pillars include but not limited to the following:


• Clean and safe water
• Decent Housing
• Source of energy
• Lack of electricity
• lack of proper communication means
Poor transportation system

Now some of the above reasons make some people fear to move to the rural areas. Following this fact the rural areas fails to attract some technocrats such as teachers, bankers, engineers and on and on. Such professionals would help and inspire children in the rural to have role models and move on in life decently.

 

Related Articles

2 Comments

  1. Elimu ya kurithi tuliyonayo hapa afrika hailengi kutuondolea umasikini kwa sababu

    1. Tunasoma elimu ambayo ni vigumu kujitegemea mfano mzur mpaka sasa walio na shahada na stashahada ni wengi lakin ndio watu wanaolalamika njaa mbele za watu amabao hawana elimu mtaani
    2. Elimu tulio nayo haitufanyi kua wabunifu maana hairuhusu mawazo ya mwanafunzi kukua bari ni kumkalilisha vitu walivyo kwisha kufanywa na wengine, mfano mzur kauri ya kusema kwamba “unasema hayo kwa mjibu wa nani ” inamaana anayesema hana mawazo ya kujenga hoja zake mwenyewe, marejeo hayatujengi bari yanahamasisha kukalili

    Nnamengi ya kusema kuhusu elimu na maisha yetu, nkisema sana nnaweza kupingwa vikali na wasomi wengi japo kwa tafiti zangu ndogo sana walio soma wengi wao hawana furaha maishani mwao , nikafikilia sana iweje msomi anakosa furaha si atumie elimu kuleta furaha maishani mwao , jibu likanileta kwenye hoja zangu tatu pale juu hasa ” malejeo”. Samahan lakin

    #Busanda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button